آداپتور چیست؟ سوئیچینگ، ترانسی، دیواری، رومیزی و صنعتی

توسط
در این مطلب از مجله اینترنتی فروهر به موضوع منابع تغذیه، مخصوصا انواع آداپتور خواهیم پرداخت. به مولفه‌های مهم آداپتورهای سوئیچینگ دیواری و رومیزی، ترانسی، پاور صنعتی و ولتاژ خروجی، شدت جریان و اندازه فیش آداپتور پرداخته و به تفاوت آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

آداپتور چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت: هر وسیله‌ی الکترونیکی که منبع تغذیه درونی و باتری ندارد، برای روشن شدن و کار کردن نیاز به جریان برق دارد. در واقع نیاز است به وسیله‌ای که از نظر خطر برق گرفتی امنیت لازم را داشته باشد، اندازه و وزن آن برای حمل و نقل مناسب باشد و به راحتی قابل جای‌گزین کردن باشد. اما جریان برق شهری به طور مستقیم قابل استفاده در وسایل الکترونیکی نیست؛ به همین دلیل این وسایل نیاز به یک مبدل ولتاژ یا آداپتور یا ترانس دارند. کار اصلی بیش‌تر آداپتورهای AC-DC تبدیل جریان برق متناوب یا AC به جریان برق مستقیم یا DC است. آداپتورها هم‌چنین سطح ولتاژ برق شهری که معمولا 110 ولت تا 220 ولت است را به نسبت نیاز وسیله‌ی الکتریکی پایین می‌آورند.

© هرگونه برداشت از داده‌های مجله فروهر تنها با ذکر نام فروهرالکترونیک و لینک مطلب به عنوان منبع مجاز است.

ولتاژ و آمپر چیست و هر کدام چه مفهومی دارند؟

آداپتورها بر اساس دو مشخصه‌ی ولتاژ و آمپر ساخته می‌‌شوند؛ پایین‌ترین سطح ولتاژ خروجی در آداپتورها معمولا از 3 ولت شروع می‌‌شود و بالاترین سطح ولتاژ معمولا 48 ولت است. آداپتورهایی با ولتاژهای 5 ولت، 9 ولت، آداپتور 12 ولت و 24 ولت نسبت به بقیه، پُرکاربردتر هستند. دلیل پرکاربرد شدن این آداپتورها استفاده آن‌ها برای گوشی موبایل، تبلت، ال‌ ای‌ دی و دیگر وسایل صوتی و تصویری و روشنایی است. میزان و واژه‌ی ولتاژ با حرف V و آمپر با حرف mA یا A نشان داده می‌شود. سطح ولتاژ و آمپر هر دستگاه الکتریکی حتما باید با سطح ولتاژ و آمپر وسیله‌ی الکتریکی در یک اندازه باشد، در غیر این صورت دستگاه شما آسیب خواهد دید.

آداپتور رومیزی بین راهی

تفاوت کاربرد و استفاده آداپتور سوئیچینگ، ترانسی و پاور صنعتی

منابع تغذیه به صورت کلی می‌توانند به سه دسته‌ی اصلی تقسیم شود. آداپتورهای سوئیچینگ و ترانسی که خود به گروه آداپتورهای دیواری یا رومیزی بخش‌بندی شده و آمپرهای پایین‌تر را پوشش می‌دهند.

 • آداپتور سوئچینگ: به صورت کلی دارای وزن کم‌تر و ابعاد کوچک‌تر بوده و ولتاژ دقیق‌تری به کاربر ارائه می‌دهند اما شدت جریان آن‌ها در درازمدت کاسته می‌شود. در این مدل از قطعات الکترونیک بهره برده شده است.
 • آداپتور ترانسی: این مدل معمولا به صورت دیواری و با شدت جریان‌های پایین عرضه می‌شود. دارای ابعاد بزرگ‌تر و وزن بیش‌تری بوده و معمولا ولتاژ آن نسبت به مدل سوئیچینگ دقت پایین‌تری دارد، اما شدت جریان خروجی معمولا دقت بالاتری دارد.
 • آداپتور صنعتی: پاور صنعتی سوئیچینگ که در ولتاژهای گوناگون عرضه می‌شود، از قطعات الکترونیکی ساخته شده و معمولا دارای شدت جریان‌های بالاتر بوده و بدنه فلزی سوراخ-سوراخ دارد که در نقش هیت سینک بوده و باعث گردش بهتر هوا می‌شود. هم‌چنین در برخی از این مدل‌ها از فن برای خنک کردن قطعات آن استفاده شده است.
 • آداپتورهای دیواری: مستقیم به پریز برق متصل می‌شوند اما مدل رومیزی یا بین‌راهی ممکن است نیاز به کابل برق دو شیار یا کابل پاور 3 پین داشته باشند. و گروه بعدی آداپتورهای صنعتی هستند که آن‌ها را پاور صنعتی سوئیچینگ می‌نامند و معمولا شدت جریان‌های بالاتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

آداپتور 5 ولت و شارژرها

آمپر خروجی این آداپتور با توجه به مدل آن می‌ تواند بین 1 آمپر، 2 آمپر و 3 آمپر یا حتی بیش‌تر متغیر باشد. از این گروه از آداپتورهای 5 ولت برای انواع شارژر گوشی موبایل و تبلت و دیگر دستگاه‌های دیجیتالی مانند دانگل بلوتوث یا دانگل HDMI و... با ورودی پورت میکرو USB مادگی یا مینی USB مادگی یا فیش‌های سوزنی بهره برده می‌شود. همچنین دستگاه‌های صوتی و تصویری، تجهیزات روشنایی، پروژه‌های رباتیک و الکترونیک، ماژول‌های الکترونیک و.. نیز ممکن است با این میزان ولتاژ شارژ شده یا به‌کار انداخته شوند.

لینک: خرید اینترنتی انواع آداپتور 5 ولت

پاور صنعتی سوئیچینگ

آداپتور 12 و 24 ولت

معمولا کانکتور این آداپتورها به صورت جک نری آداپتور استاندارد می‌باشد و سطح ولتاژی در محدوده‌ی 100 تا 240 ولت AC را می‌تواند به سطح ولتاژی برابر با 12 ولت یا 24 ولت DC کاهش دهد. خروجی آداپتورهای 12 و 24 ولت می‌توانند 1 آمپر، 2 آمپر، 5 آمپر 10، 15، 20، ، 30 و 40 آمپر باشند. از این گروه از آداپتورهای 12V در انواع وسایل صوتی و تصویری، ماژول آمپلی فایر ، لامپ و ال ای دی، دوربین مداربسته و تجهیزات امنیتی، شارژر، مودم، پرینتر و اسکنر و .. استفاده می‌شود.

لینک: خرید اینترنتی انواع آداپتور 12 ولت - آداپتور 24 ولت

آداپتورهای شارژر لپ‌تاپ

همان‌گونه که اشاره شده آداپتورهای 3-5-6-7.5-9-10-12-15-18-24-36-42-48 ولت رنج‌های همگانی و عمومی موجود در بازار هستند. اما انواع شارژر لپ تاپ دارای ولتاژ و شدت جریان‌های دقیق و خاص مانند 19 ولت 4.74 آمپر، 19 ولت 1.58A یا 18.5 ولت 1.5 آمپر و.. هستند و ابعاد و اندازه سوکت آن‌ها با سوکت معمولی متفاوت هست. اما به صورت کلی دقیقا کار آداپتورهای را انجام می‌دهند.

انواع جک آداپتور مادگی و نری

برای ارتباط برقرار کردن میان خروجی آداپتور که معمولا جک نری آداپتور استاندارد 2.1 میلی‌متری است از انواع فیش مادگی آداپتور سیم دار ، مادگی آداپتور ترمینال دار ، مادگی آداپتور روبردی و .. استفاده می‌شود. همچنین برای فیش‌دار کردن خروجی پاورهای صنعتی از فیش نری آداپتور سیم دار ، فیش نری آداپتور ترمینال‌دار ، فیش نری آداپتور سرکابلی و.. بهره برده می‌شود. برای تبدیل اندازه فیش‌های آداپتوری نیز از ست تبدیل فیش آداپتور می‌توان بهره برد.

لینک: خرید انواع فیش و تبدیل جک آداپتور

اجزای تشکیل دهنده‌ آداپتورها چیست؟

برای ساخت یک آداپتور معمولا از قطعه‌ای به نام ترانسفر برای کاهش ولتاژ، قطعه‌ ای برای تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم، یک قطعه برای تبدیل امواج و همینطور قطعه‌ ای برای کنترل جریان الکتریکی استفاده می‌ شود. در مدل‌های ترانس از یک ترانس درون باکس و جعبه استفاده می‌شود.

آداپتور دیواری

انواع آداپتور و منبع تغذیه AC-DC

آداپتور سویچینگ: این نوع آداپتور اندازه و وزن کمی دارد و ولتاژ خروجی آن دقیق است. آداپتور ترانسی: وزن و اندازه‌ی این نوع آداپتور بیشتر از بقیه‌ی  آداپتورهاست که معمولا به صورت دیواری ساخته می‌شود. ولتاژ خروجی این نوع آداپتور به انداژه‌ی آداپتور سوییچینگ دقیق نیست. البته باید توجه داشت که مبدل‌هایی که افزاینده ولتاژ هستند نیز وجود دارد از جمله اینورتر خودرو 12 به 220 که برق 12 ولت DC را به 220 ولت AC تبدیل می‌کند یا مبدل 12 به 24 ولت سوئیچینگ و یا ماژول افزاینده ولتاژ.

لینک: خرید انواع پاور صنعتی سوئیچینگ 12-24-48 ولت

خرید انواع آداپتور با ولتاژها و آمپرهای متفاوت با بهترین قیمت شاخ فروش آداپتور و منبع تغذیه فروشگاه فروهر امکان‌پذیر است. همچنین از بخش پایین همین صفحه می‌توانید به برخی از کالاهای نمونه دسترسی پیدا کنید.

محصولات مرتبط
74,500 تومان
(1)

آداپتور 12 ولت 1 آمپر

آداپتور Adapter با 12 ولت و 1 آمپر جریان جهت به‌کارگیری دستگاه‌های گوناگون (مودم، تلفن، میکسر و ...) این آداپتور از گونه ی پریزی است.

لطفا توجه داشته باشید که آداپتور ارسالی بسته به موجودی انبارهای شعب فروشگاهی ممکن است از نظر ظاهری با تصاویر متفاوت بوده اما دارای ویژگی یکسان ولتاژ 12V و آمپر 1A هستند.

ناموجودSold out
1 تومان
(1)

آداپتور 3V 2A تغذیه AC-DC

منبع تغذیه 3 ولت 2 آمپر، ولتاژ ورودی 110 ولت AC متناوب، ولتاژ خروجی 3 ولت DC مستقیم، حداکثر شدت جریان خروجی 2 آمپر، دارای پوشش پلاستیکی سخت عایق، فرکانس کاری 50-60 هرتز، دارای فیش خروجی به صورت جک نری آداپتور استاندارد 2.1 میلی متری،

آداپتور 5 ولت 1 آمپر آداپتور 5 ولت 1 آمپر
پیشنهاد ویژه محدود
73,515 تومان 84,500 تومان
‎−13%
(1)

منبع تغذیه، آداپتور 5 ولت 1 آمپر AC-DC سوئیچینگ از نوع آداپتورهای دیواری بدون نیاز به کابل برق، ولتاژ ورودی 110V تا 240 ولت AC متناوب، ولتاژ خروجی 5 ولت DC مستقیم، حداکثر شدت جریان خروجی 1000mA، دارای خروجی کاملا رگوله و ولتاژ پایدار 5 ولت، مناسب دستگاه‌های الکترونیکی، پروژه رباتیک، مدار، دوربین مداربسته، مودم، سیستم امنیتی، آزمایشگاهی

 • ولتاژ ورودی 110 تا 250 ولت AC متناوب
 • ولتاژ خروجی کاهش یافته 5 ولت DC پایدار
 • شدت جریان حداکثری لحظه ای 1 آمپر
 • خروجی به صورت فیش نری آداپتور 2.1*5.5mm
 • فرکانس کارکرد 50/60 هرتز، نوع دیواری
97,500 تومان
(1)

آداپتور 9 ولت 1 آمپر دیواری سوئیچینگ

فروش آنلاین آداپتور 9V 1A از نوع منابع تغذیه سوئیچینگ دیواری، ولتاژ ورودی 110V تا 250V متناوب AC، ولتاژ خروجی منبع تغذیه 9 ولت DC مستقیم،حداکثر شدت جریان 1000mA، فرکانس کاری 50 هرتز، فیش خروجی نری آداپتور استاندارد 2.1 میلی متری، مناسب منبع تغذیه انواع پروژه های رباتیک، وسایل الکترونیک، مدارات و ماژول های الکترونیکی، دوربین مداربسته، انواع مودم و هارد اکسترنال و...

147,500 تومان
(3)

آداپتور 24V 1A ترانسی دیواری

منبع تغذیه 24 ولتی، از دسته آداپتورهای ترانسی با روکش پلاستیکی با دقت بالا در خروجی شدت جریان، ورودی برق 110 تا 220 ولت AC و کاهش ولتاژ به صورت خروجی 24 ولت DC و حداکثر شدت جریان 1 آمپر- ویژه استفاده به‌عنوان منبع تغذیه‌‎ی انواع دستگاه‌های الکترونیکی، الکتریکی، تابلو، ماژول، پروژه و... این آداپتور نیازی به کابل برق دو شیار رادیویی ندارد و مستقیم به پریز متصل می‌شود.

498,800 تومان
(8)

منبع تغذیه سوئیچینگ صنعتی 12V 30A فن‌دار

آداپتور صنعتی 12 ولت 30 آمپر با 20 تا 30% تلورانس در درازمدت، به عنوان منبع تغذیه سوئیچینگ با جعبه فلزی مشبک حفره‌دار در دستگاه‌های الکترونیکی مانند انواع دوربین مداربسته و DVR، سیستم‌های روشنایی، تابلو روان و تابلو تبلیغاتی، سیستم‌های صوتی و تصویری، ماژول و برد الکترونیک با ورودی 12V 30A و.. به کار می‌رود، ولتاژ ورودی 110 تا 220 ولت AC، خروجی 12 ولت DC، شدت جریان 30A، دارای فن هوشمند، پتانسیومتر تنظیم ولتاژ

 • ولتاژ ورودی 110 و 220 ولت AC متناوب
 • ولتاژ خروجی 12 ولت با حداکثر جریان 30A
 • شدت جریان لحظه‌ای 30 آمپر و تلورانس 20 تا 30%
 • دارای بدنه‌ی فلزی مشبک در نقش هیت سینک

399,000 تومان
(8)

منبع تغذیه 12 ولت 20 آمپر سوئیچینگ

آداپتور صنعتی 12 ولت 20 آمپر از نوع منابع تغذیه سوئیچینگ AC-DC، دارای بدنه فلزی مشبک با قابلیت گذر هوا، فن خنک کننده هوشمند، پتانسیومتر جهت افزایش و کاهش ولتاژ تا میزان استاندارد، ولتاژ ورودی 110 و 220 ولت AC متناوب، ولتاژ خروجی 12 ولت DC مستقیم، حداکثر شدت جریان خروجی 20A با 20 تا 30% تلورانس در درازمدت،  دارای ورودی سیم برق به صورت ترمینال  L و N، ارت، 2 عدد خروجی سیم برق به صورت ترمینال V+ و V-

 • ولتاژ ورودی 110 و 220 ولت AC متناوب
 • ولتاژ خروجی 12 ولت با حداکثر جریان 20A
 • شدت جریان لحظه‌ای 20 آمپر و تلورانس 20 تا 30%
 • دارای بدنه‌ی فلزی مشبک در نقش هیت سینک

ظاهر کالای ارسالی: لطفا درنظر داشته باشید که باتوجه به موجودی انبار فروشگاه ظاهر کالای ارسالی ممکن است با تصاویر درج شده در این صفحه کمی متفاوت باشد هرچند از نظر فنی تمامی کالاها یکسان خواهند بود.

نوشته‌های مرتبط
2 نظر
 • پی******** ********می

  پی******** ********می 1399-08-13 پاسخ

  سلام می خواستم بدونم حدود افت شدت جریان در آداپتورهایی که از فناوری سوئیچینگ استفاده می کنند چقدر هست. یعنی باید چقدر بیشتر در نظر بگیریم که دستگاه کم نیاره؟ ممنون از مقاله خوب و آموزشی شما
  • در** ******** ********** *********** ****** ****** ********ان

   در** ******** ********** *********** ****** ****** ********ان 1399-09-20 پاسخ

   به صورت کلی مبدل های ولتاژ سوئیچینگ از جمله آداپتورها نزدیک به 20 تا 30 درصد در درازمدت دچار افت شدت جریان خواهند شد و تلورانس 20 تا 30 درصدی را باید همواره در نظر داشت
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود/نام‌نویسی