معرفی انواع ماژول الکترونیکی و کاربرد آن‌ها

توسط
در این مطلب از مجله فروهر به اینکه ماژول چیست و چه کاربردی دارد و معرفی انواع ماژول الکترونیکی خواهیم پرداخت. به ویژه به ماژول‌هایی مانند ماژول ساعت، وای فای Wi Fi، کنترل شارژر، ماژول‌های التراسونیک یا فراصوت، تولید بخار سرد، ماژول‌های بلوتوث، ماژول USB و MP3 پلیر یا برد فلش خور ضبط و اسپیکر می‌پردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید

برای این‌که بدانیم ماژول Module الکترونیکی چیست و چه کاربردی دارد بهتر است به این صورت توضیح دهیم که در واقع ماژول الکترونیکی معمولا مانند یک بورد ساخته شده از قطعات الکترونیکی به صورت آماده است که به صورت فشرده در یک برد جای گرفته اند و به صورت حرفه‌ای تولید شده اند. در واقع از ماژول‌ها به عنوان بخشی از یک سامانه ( سیستم ) بزرگ‌تر می‌توان استفاده کرد. امروزه دیگر از قطعه خاص، آی سی، سنسور یا تراشه ویژه برای طراحی و ساخت مدار استفاده نمی‌شود و از یک ماژول با توانایی بیشتر بهره برده می‌شود چرا که معمولا بسیار اقتصادی‌تر و به صرفه‌تر و مطمئن‌تر هستند.

© هرگونه برداشت از داده‌های مجله فروهر تنها با ذکر نام فروهرالکترونیک و لینک مطلب به عنوان منبع مجاز است.

ماژول‌ها را با معمولا امروز با قطعات الکترونیکی SMD با اندازه کوچک‌تر می‌سازند و دارای حجم و اندازه و میزان مصرف انرژی پایین‌تری هستند. ماژول‌ها انواع گوناگونی دارند که ممکن است یک کاربری یگانه یا چندگانه باشند. برای نمونه از ماژول سنسور اولتراسونیک برای مشخص کردن فاصله استفاده می‌شود و از ماژول بلوتوث که با تراشه Bluetooth ساخته شده است برای برقرار کردن ارتباط بیسیم و.. استفاده می‌شود.

معرفی ماژول ساعت، وای فای، کنترل شارژر، التراسونیک، بخار سرد و بلوتوث

در این مبحث ما به چند دسته از ماژول‌ها می‌پردازیم که در زیر فهرست شده اند. برای مطالعه درباره دیگر انواع ماژول الکترونیکی نیز ( مانند ماژول  می‌توانید از لینکی که در ادامه درج شده استفاده کنید.

 1. ماژول ساعت
 2. ماژول‌های وای فای Wi Fi
 3. ماژول کنترل شارژر
 4. ماژول‌های التراسونیک یا فراصوت
 5. ماژول تولید بخار سرد
 6. ماژول‌های بلوتوث
 7. ماژول USB و MP3 پلیر

همچنین بخوانید: معرفی ماژول‌های بلوتوث، مبدل ولتاژ، آمپلی فایر، پاوربانک و میکروکنترلر

ماژول ساعت

ماژول‌های ساعت این امکان را فراهم می‌کنند تا شما بتوانید زمان ساعت و تاریخ را در پروژه‌های الکترونیکی محاسبه کنید، طوری‌که  حتی در زمان خاموش بودن دستگاه نیز این محاسبه‌ی زمان متوقف نگردد. سیستمی که زمان را محاسبه می‌کند همان Real Time Clock یا ماژول ساعت زمان واقعی (RTC) است. برای ساخت آن از برد آردوینو استفاده می‌شود. RTC‌ها غیر از منبع تغذیه اصلی خود، باید یک منبع ثانویه دیگر نیز داشته باشند که موجب می‌شود در هنگام قطع منبع اولیه، محاسبه‌ی زمان مختل نشود و همچنان ادامه داشته باشد.

ماژول ساعت

ماژول‌های وای فای Wi Fi

این ماژول‌ها برای ایجاد شبکه، استفاده از ارتباطات LAN و کابل شبکه و اینترنت قابل استفاده هستند. ارتباط وای‌فای از طریق ارتباط شبکه اینترنت و به صورت بی‌سیم است. همچنین ماژول وای‌فای امکان اتصال انواع میکروکنترلر‌ها به شبکه‌ی وای‌فای را ایجاد می‌کند. با استفاده از این ماژول می‌شود وسایل برقی را کنترل کرد.

ماژول کنترل شارژر

کار اصلی این ماژول کنترل سطح ولتاژ باتری است؛ یعنی اگر ولتاژ باتری از حد تنظیم شده کمتر شود، شارژر را به باتری وصل می‌کند و اگر ولتاژ باتری از حد تنظیم شده بیشتر شود، ارتباط شارژر و باتری را تا زمانی که ولتاژ باتری به حد مناسبی برسد، قطع می‌کند. ماژول‌های کنترل شارژر دو نوع هستند: Pwm وmppt .
در کنترل شارژرهای Pwm، ولتاژ از پنل خورشیدی کشیده می‌شود؛ این پنل از طریق یک سوییچ، ماژول خورشیدی را به باتری وصل می‌کند و اگر ولتاژ کم شود، این اتصال به باتری قطع می‌شود و خود سیستم تولید کننده به مصرف کننده تبدیل می‌شود.

کنترل شارژرهای mppt که ساختار آن‌ها پیچیده‌تر و گران‌تر است؛ تاجایی که می‌توانند ولتاژ لازم را از خود پنل برداشت می‌کنند؛ در نتیجه در زمان کاهش یا افزایش ولتاژ، با استفاده از ولتاژ ذخیره خود، می‌توانند همیشه ولتاژ خروجی را ثابت نگه دارند. این ماژول‌ها معمولا در ساخت پاوربانک‌ها با استفاده از ماژول پاوربانک نیز مورد استفاده قرار می-گیرند. این ماژول همچنین برای شارژر لپ‌تاپ‌‌ها، گوشی‌های هوشمند، دوربین‌های دیجیتال و... کاربرد دارد.

لینک: انواع ماژول آمپلی فایر

ماژول‌های التراسونیک یا فراصوت

کار این ماژول‌ها سنجش فاصله‌ است. این ماژول‌ها درای یک فرستنده و یک گیرنده هستند. این ماژول از طریق فرستادن فرکانس بالایی از امواج صوتی یا فراصوت و محاسبه‌ی زمان بین فرستادن سیگنال و بازتاب سیگنال، فاصله‌ی جسم را می‌سنجند. درست شبیه ردیابی خفاش در شب. از این ماژول‌ها معمولا در سیستم سنسور پارک خودرو، درب‌های اتوماتیک و ... می‌توان استفاده کرد.

ماژول تولید بخار سرد

این ماژول از طریق شکستن ملکول‌های آب از طریق امواج فراصوت قادر به تولید بخار سرد است. مثل دستگاه تولید بخور سرد. همچنین از این ماژول برای تولید رطوبت مورد نیاز در سردخانه‌ها، انبارهای میوه، آزمایشگاه‌ها، پرورش قارچ، گلخانه‌ها، چاپ‌خانه‌ها و ... استفاده کرد.

ماژول وای فای

ماژول‌های بلوتوث

این ماژول وسیله‌ای برای برقراری ارتباط بی‌سیم با دستگاه‌های دیگر مثل لپ‌تاپ، گوشی‌های هوشمند، خانه‌های هوشمند و پریز هوشمند وای فای، کارخانه‌ها و... هستند. برای شروع ارتباط و فرستادن اطلاعات بین دو دستگاه، یکی از دستگاه‌ها باید درخواست اتصال را بفرستد ( دستگاهی که درخواست اتصال را می‌فرستد Master‌ نام دارد ) و دستگاه دیگری ( که به آن Slave می‌گویند ) باید درخواست اتصال را تایید کند.

بعضی از ماژول‌های بلوتوث ( مثل مدل HC-06 ) فقط می‌توانند در حالت Slave کار کنند و برخی دیگر (مثل مدل HC-05 ) می‌توانند در دو حالت Slave  و Master کار کنند. هر ماژول بلوتوث با توجه به تراشه‌ای که دارد، مخصوص عملکرد خاصی است. با استفاده از بردهای میکروکنترلر می‌توان برنامه‌ریزی ماژول‌های بلوتوث را انجام داد. از طریق ماژول‌های بلوتوث می‌شود به راحتی از راه دور و با استفاده از گوشی‌های تلفن همراه، برق خانه یا تلویزیون را خاموش و روشن کرد.

از جمله دیگر کاربردهای این ماژول‌ها به استفاده در موس و کیبورد بی‌سیم، سیستم‌های دزدگیر، استفاده بجای کابل سریال، ریموت کنترل، پرینتر بلوتوث و ... اشاره کرد که در این حالت دیگر نیازی به استفاده از کابل پرینتر نخواهد بود.

ماژول MP3 یا برد USB فلش خور

این گروه از ماژول‌ها در واقع یک پلیر یا پخش کننده صوتی و تصویری هستند که به صورت یک ماژول آماده با یک پنل کاربری همراه با کلید و ریموت کنترل و .. عرضه می‌شود. این بردهای فلش خور با برق 5V DC تا 12V DC کار می‌کنند و این امکان را به کاربران می‌دهد که سیستم‌های صوتی خانگی یا خودرو خود را بسازند یا اسپکرهای حرفه‌ای را ساخته و یا در نهایت سیستم‌های صوتی خانگی، ضبط و پخش ماشین CD و کاست خور قدیمی معمولی را فلش خور کنند. البته باید توجه داشت که این گروه از بردهای فلش خور پنلی کاملا به اتصال کوتاه و ولتاژ ورودی حساس هستند و در صورت نیاز باید سر راه برق ورودی آن‌ها از ماژول کاهنده ولتاژ مخصوصا در خودرو استفاده شود.

لینک: انواع ماژول MP3 برد فلش خور

محصولات مرتبط
43,500 تومان
(2)

ماژول 1 رله 1 کانال 5V

ماژول رله از نوع 1 رله با نام ماژول رله 5 ولت یک کاناله، ورودی و خروجی به صورت پین هدر و ترمینال پیچی، ولتاژ قابل عبور حداکثری متناوب 250V AC با شدت جریان 10A، ولتاژ عبوری حداکثری مستقیم 30V DC با جریان 10 آمپر، ابعاد ماژول شامل طول * عرض * ارتفاع ، مناسب هوشمندسازی خانه لوازم برقی گوناگون، لامپ، درب و.. محل کار، کارخانجات و صنایع، برد آردوینو Arduino، انواع میکروکنترلرها، کنترلرهای متناسب

118,000 تومان
(3)

منبع تغذیه کاهنده ولتاژ LM2596 با نمایشگر ولتاژ

ماژول کاهنده ولتاژ DC به DC دارای نمایشگر دیجیتال ولتاژ خروجی OUT، نوع کانکتور ترمینال پیچی، ساخته با استفاده از تراشه LM2596، ولتاژ ورودی IN از 4V DC تا 39V DC، ولتاژ خروجی از 1.25V DC تا 37V DC، شدت جریان خروجی 3 آمپر، دارای میکروسوئیچ جهت کنترل نمایشگر دیجیتال، تبدیل ولتاژ و کاهنده ولتاژ DC، تبدیل و کاهش ولتاژ DC با مولتی ترن تعبیه شده روی برد.

58,500 تومان
(9)

ماژول افزاینده ولتاژ DC-DC مبدل XL6009/LM2577

با بهره‌گیری از این مبدل DC-DC کاربر امکان تغییر و افزایش ولتاژ ورودی Input از 3.2 تا 32 ولت DC به ولتاژ خروجی بین 5 تا 35 ولت DC را خواهد داشت. شدت جریان ورودی حداکثر 2.5 آمپر، شدت جریان خروجی حداکثر 3 آمپر، سوئیچینگ فرکانس 50 کیلوهرتز، ولتاژ خروجی قابل تنظیم با استفاده از مولتی ترن موجود روی برد الکترونیکی، ساخته شده با رگولاتور XL6009

 • ولتاژ ورودی 3.2 تا 32 ولت DC
 • ولتاژ خروجی 5 تا 35 ولت DC
 • حداکثر جریان خروجی ۲٫۵ آمپر
 • دارای پتانسیومتر جهت تنظیم ولتاژ

219,000 تومان
(1)

ماژول مبدل DC-DC افزاینده و کاهنده ولتاژ 3 آمپر

با بهره‌گیری از این ماژول کاربر می تواند ولتاژ ورودی را افزایش یا کاهش دهد و جریان خروجی را نیز تحت کنترل داشته باشد. ولتاژ ورودی از 4 تا 35 ولت DC مستقیم، ولتاژ خروجی 1.25 تا 25 ولت DC، شدت جریان 2.5 آمپر (در صورت استفاده از خنک کنند 3A )، دارای LED نمایشگر وضعیت، دمای کارکرد -40 تا 85 درجه سانتی‌گراد، ساخته شده با رگولاتور LM2596-LM2577، توان خروجی 15W

599,000 تومان
(34)

ماژول آمپلیفایر XH-M510 دو کانال 2*100W

آمپلی فایر ساخته شده با تراشه قدرتمند TDA7498، ولتاژ منبع تغذیه ورودی 14 تا 34 ولت DC، کلاس کاری D،دارای 2 خروجی شامل دو کانال 100 وات RMS، امپدانس خروجی بلندگو 4 تا 8 اهم، ورودی صدا فیش RCA، هیت سینک خنک کننده، ولوم تنظیم صدا، ارائه بهترین کیفیت صدا با قدرت بالا، 4 گین محدوده داینامیکی قابل تنظیم، فرکانس 18HZتا 100KHz، کارایی 90%، حفاظت اتصال کوتاه و دما

628,000 تومان
(147)

برد آمپلی فایر 200W ولوم دار XH-M139 با خروجی ساب 2.1 کانال

ماژول آمپلی فایر XH-M139 کلاس D مونتاژ شده و آماده به کار، دارای 3 کانال 2.1 خروجی شامل 2 خروجی 50 وات (50W کانال راست + 50W کانال چپ) + یک خروجی ساب ووفر 100W، ولتاژ ورودی 12 الی 24 ولت DC، چیپ تقویت صوت TPA3116D2 و درایور NE5532، دارای سه عدد ولوم تنظیم صدا، محدوده فرکانسی 14 تا 100KHz، نسبت سیگنال به نویز 100db

 • مناسب ساخت سیستم صوتی کامل استریو 2*50W
 • همراه با ساب ووفر 100W، ولتاژ ورودی 12 تا 24 ولت DC
 • کم مصرف و بهینه از سری آملی‌فایرهای کلاس D
 • دارای ولوم‌های کامل تنظیم صدا و استریو و باس ، 3 کانال
 • ساخته شده با IC آی سی 16 پایه TPA3116D2
39,500 تومان
(20)

ماژول کاهنده LM2596 متغیر 1.23V تا 30 ولت 3 آمپر

ماژول کاهنده ولتاژ مدل LM2596 تبدیل کننده ولتاژ ورودی DC به خروجی DC قابل تغییر توسط مولتی ترن جای‌گذاری شده روی آن است- ولتاژ ورودی 3V تا 32V و ولتاژ خروجی 1.25V تا 30 ولت 3 آمپر قابل تنظیم به صورت متغییر، بازده و کارایی 92%- دارای جایگاه ویژه اتصال ورودی 2 پایه منفی IN و مثبت IN و خروجی OUT منفی و مثبت- مبدل ولتاژ DC-DC با حداکثر شدت جریان 3 آمپر

 • ماژول مبدل DC-DC LM2596 کاهنده خروجی
 • ولتاژ ورودی 3 تا 32 ولت DC مستقیم
 • ولتاژ خروجی قابل تنظیم 1.5 تا 30 ولت
 • حداکثر شدت جریان خروجی 3 آمپر
329,500 تومان
(39)

ماژول آمپلی فایر TPA3116 دو کانال 100 وات 2X50W

برد آمپلی فایر دیجیتال از گروه ماژول‌های کلاس D، ساخته شده با تراشه پیشرفته TPA3116، دارای ولوم و هیت سینک خنک کننده IC، ولتاژ ورودی بازه‌ی 5V DC تا 24 ولت DC مستقیم، توان خروجی استریو شامل دو کانال 50 وات RMS واقعی، دارای لایه‌های محافظتی اضافه و کاهش ولتاژ، دما، اتصال کوتاه و DC detection، خروجی بلندگوها 4 تا 8 اهم و ورودی منبع تغذیه به صورت ترمینال

139,500 تومان
(86)

ماژول MP3 پلیر USB فلش خور بلوتوثی 12 ولت

پنل داشبوردی فلش خور بلوتوث دار 12 ولت ویژه فلش خور و بلوتوث دار کردن انواع ضبط خانگی و پخش ماشین که دارای پورت ورودی USB، کارت حافظه، AUX و بلوتوث جهت پخش موسیقی نیستند - پخش موزیک از طریق بلوتوث موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و کامپیوتر- دارای رادیو FM و ریموت کنترل از راه دور - ورودی برق از 5 تا 12 ولت خوردو و آداپتور برای استفاده خانگی سیستم صوتی و اسپیکر

 • برد فلش خور USB و MP3 پلیر بلوتوث‌دار
 • پخش کننده چندرسانه‌ای 5 تا 12 ولت DC
 • ورودی فلش مموری، AUX، کارت حافظه، بلوتوث
 • گیرنده رادیو fM، ریموت کنترل، خروجی استریو
نوشته‌های مرتبط
2 نظر
 • مه************

  مه************ 1400-11-05 پاسخ

  ممنون از مقاله جالب و کامل. لطفا در محصولات فروشگاه فروهر مخصوصا بخش الکترونیک و ماژول ها هم تنوع رو افزایش بدین
 • قا****** **********گر

  قا****** **********گر 1399-05-01 پاسخ

  ممنون از مجله فروهر آموزنده بود. فقط اینکه ماژول‌های الکترونیکی خیلی متنوع تر هستند. من خواهش می کنم درباره بقیه مازول ها هم مطلب کلی و فراگیر رو ارسال کنید. با اجازتون من با ذکر نام مجله فروهر و لینک مطلب در جایی از بخشی از این مطلب استفاده کردم
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود/نام‌نویسی